Fakty i mity na temat fotowoltaiki w Polsce

Fotowoltaika cieszy się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób poszukuje realnych sposobów na zaoszczędzenie gotówki. Panele fotowoltaiczne umożliwiają domową produkcję energii. Prąd wyprodukowany w ten sposób jest praktycznie darmowy (płacimy opłatę za dystrybucję), co zmniejsza rachunki np. za korzystanie ze sprzętu elektrycznego. Poniżej umieszczono fakty oraz mity na temat opisywanego systemu. Z pewnością zamieszczone poniżej informację rozwieją wszelkie wątpliwości.

MIT: Na panele fotowoltaiczne mogą pozwolić sobie jedynie zamożne osoby.
W dzisiejszych czasach fotowoltaika nie kosztuje majątku. Ten system wytwarzania energii jest dostępny niemal dla każdego, kto posiada budynek, na którym może zostać zainstalowana instalacja fotowoltaiczna. Należy wspomnieć, że żywotność instalacji jest bardzo wysoka. Koszt inwestycji zwraca się po około 8-10 latach, a dzięki wielu możliwościom finansowania nie trzeba angażować własnych środków.
FAKT: Koszty pozyskania energii słonecznej stale spadają.
W przeciągu około 10 lat spadły one o 80%. Nic nie wskazuje na to, aby ceny wzrosły, w przeciwieństwie do cen energii elektrycznej, które stale rosną.
FAKT: Instalacja fotowoltaiczna może pokryć praktycznie pełne zapotrzebowanie na prąd.

Bardzo ważne jest jednak to, aby była ona zaprojektowana w oparciu o rzeczywiste wymagania użytkowników. Jeśli moc paneli fotowoltaicznych zostanie właściwie dobrana, to nie ma konieczności korzystania z tradycyjnych źródeł energii, poza utrzymaniem sieci, w której to magazynowane są nadwyżki energii pozyskiwanej z OZE. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna – ważne jest to, aby przed realizacją przedsięwzięcia skorzystać z usług doświadczonych specjalistów.

MIT: Instalacja fotowoltaiki generuje dużą ilość formalności.
W przypadku mikro-instalacji fotowoltaicznych nie ma konieczności uzyskania pozwolenia. Nie trzeba więc obawiać się ogromnej ilości formalności. Wszystkie sprawy związane z montażem można załatwić relatywnie szybko oraz bezproblemowo. Należy zaznaczyć, że nie ma tutaj znaczenia, czy fotowoltaika zostanie zamontowana na gruncie, czy też na dachu. Wszystko zależy od preferencji zleceniodawcy. Należy również wspomnieć, że instalacji fotowoltaiki nie trzeba zgłaszać. Nieco inaczej jest w przypadku instalacji o mocy przekraczającej 50kW – tutaj należy uzyskać zgodę odpowiedniego organu. Warto jednak wiedzieć, że są one wykorzystywane głównie przez obiekty wielkopowierzchniowe. W domach montuje się zwykle fotowoltaikę, której moc nie przekracza 10kW. Z reguły to firma, od której kupujemy instalację organizuje wszelkie kwestie formalne za swoich klientów.
MIT: Panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurny dzień.

Pogoda w Polsce jest uznawana za optymalną dla instalacji fotowoltaicznych. Najkorzystniej, gdy dzień jest słoneczny, a temperatura powietrza umiarkowana. Nie oznacza to jednak tego, że w pochmurny dzień pozostaniemy bez energii słonecznej. Brak dostatecznego naświetlenie obniża jednak sprawność systemu (średnio o 20%). Oczywiście technologia fotowoltaiczna cały czas się rozwija, dzięki czemu spadek wydajności w pochmurny dzień jest coraz niższy.

MIT: Energia produkowana jest również w nocy.
Energia słoneczna wytwarzana jest jedynie w ciągu dnia. W nocy nie występuje dostateczne naświetlenie. Oczywiście nie oznacza to, że pozostaniemy bez domowej energii – możemy korzystać z tego, co zostało zmagazynowane w ciągu dnia. Zapewnia to wysoką swobodę eksploatacji.
FAKT: Energia słoneczna może być magazynowana w sieci.

Nadwyżka energii może być magazynowana w sieci Zakładu Energetycznego przez okres roku. Należy dodać, że wspomniana instytucja może wykorzystać część energii. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami przedsiębiorstwa także mogą magazynować energię w sieci – wcześniej mogli jedynie klienci indywidualni.

MIT: System fotowoltaiczny wytwarza toksyny.
Pozyskiwanie energii słonecznej nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Nie trzeba więc obawiać się toksyn, czy też szkodliwych oparów. Trzeba również dodać, że jest to rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu. Instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana w wielu różnych obszarach, co zwiększa jej uniwersalność. Coraz częściej fotowoltaika instalowana jest na wysypiskach śmieci, czy też obszarach pokopalnianych.
MIT: Obsługa fotowoltaiki jest skomplikowana oraz kosztowna.
Każdy powinien wiedzieć, że panele fotowoltaiczne są niemal bezobsługowe. Nie trzeba więc obawiać się trudności w sterowaniu. Duże znaczenie ma to, że systemy nie posiadają części ruchomych. Trzeba poruszyć również temat konserwacji. Zgodnie z zaleceniami producentów panele fotowoltaiczne powinny być czyszczone średnio raz do roku. Zdecydowana większość osób nie myje ich powierzchni ze względu na usytuowanie. Dostęp jest znacznie utrudniony. Plusem jest fakt, że panele są częściowo oczyszczane przez deszcz. Należy mieć świadomość, że gruba warstwa zanieczyszczeń może obniżyć sprawność systemu (o około 5%). Nie należy więc rezygnować z konserwacji – jej koszt nie jest jednak wysoki. Dobrze jest skorzystać z usług świadczonych przez fachowców.
MIT: Panele słoneczne stanowią duże obciążenie dla dachu.

Każda instalacja musi zostać zaprojektowana w sposób indywidualny. Wiadomym jest, że na dachu nie mogą zostać zamontowane panele, które stanowiłyby zagrożenie dla konstrukcji. Taki system nie spełniałby rygorystycznych norm, których musi przestrzegać wykonawca. Obciążenie jest zawsze dopasowane do budynku, tak aby nie stanowiło ono żadnego zagrożenia. Wiele osób obawia się, że panele fotowoltaiczne uszkadzają powierzchnię dachu, a tym samym doprowadzają do przeciekania. Jeżeli skorzystamy z usług firmy, która nie ma doświadczenia w fotowoltaice, to rzeczywiście konsekwencje montażu instalacji na dachu mogą być przykre. Natomiast firma, która posiada doświadczenie oraz wykwalifikowanych specjalistów, doskonale wie, jak zaprojektować, zaplanować i zamontować bezproblemowo instalację fotowoltaiczną.

FAKT: Paneli fotowoltaicznych nie można zdemontować.

Żywotność paneli fotowoltaicznych może wynosić nawet 25-30 lat. Oczywistym jest, że przez ten okres może zajść konieczność konserwacji dachu. Demontaż paneli jest oczywiście możliwy, ale wyłącznie przeprowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów. Samodzielna próba demontażu paneli fotowoltaicznych może grozić upadkiem z dachu, porażeniem, uszkodzeniem instalacji, a nawet pożarem. Co niestety może skutkować najgorszymi konsekwencjami.

FAKT: Panele fotowoltaiczne są bezpieczne w użytkowaniu.

Biorąc pod uwagę, że instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa, to można stwierdzić jej wysoki poziom bezpieczeństwa  w użytkowaniu. Natomiast nie można lekceważyć tego, że jest to instalacja elektryczna, w której znajduje się wysokie napięcie. W związku z tym, że instalacja fotowoltaiczna bezpośrednio dotyczy naszego bezpieczeństwa, to zawsze należy najpierw skonsultować się z wykwalifikowanymi specjalistami w zakresie montażu fotowoltaiki. 

MIT: Nadwyżkę energii można magazynować wyłącznie w sieci.

Do magazynowania energii może posłużyć nam również profesjonalny akumulator, w którym możemy magazynować nadwyżkę energii słonecznej (w takiej sytuacji możemy być całkowicie niezależni od OSE). Niestety w naszym kraju jest to bardzo droga inwestycja.

FAKT: Systemy śledzenia słońca mogą znacząco usprawnić działanie instalacji fotowoltaicznej.
Jest to jednak odczuwalne głównie w przypadku, gdy panele znajdują się na dużej powierzchni. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw. W przypadku gospodarstw domowych nie ma konieczności ich montażu, a więc nie trzeba obawiać się nadprogramowych kosztów. Brak systemów śledzenia słońca nie wpłynie negatywnie na ilość generowanej energii słonecznej.
Udostępnij ten artykuł
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Porozumienie o współpracy z NFOŚiGW

Z końcem 2019 roku OZE-BIOMAR Sp. z o.o. podpisało porozumienie współpracy z Narodowym Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, celem optymalizacji procesu składania wniosków o