Dlaczego ceny prądu będą w Polsce rosły?

Jest wiele przyczyn, które mogą być odpowiedzialne za prognozowane wzrosty cen prądu. Nadal w naszym kraju jest kładziony zbyt mały nacisk na odnawialne źródła energii, takie jak elektrownie słoneczne, czy elektrownie wiatrowe. Wszystko sprowadza się do polityki energetycznej, która nie jest na tyle elastyczna, aby wzmocnić rozwój alternatywnych źródeł pozyskiwania energii.

Polska węglem stoi

Mimo licznych deklaracji w kwestii ograniczenia wydobycia węgla i zmianie struktury energetycznej, to nadal prawie 90% energii elektrycznej w Polsce jest pozyskiwane właśnie z węgla. Choć jego wydobycie w kopalniach zostało ograniczone ze względów ekonomicznych (pokłady położone są coraz głębiej) to jednak importujemy go w ogromnych ilościach. Tylko w 2018 r. sprowadziliśmy 20 mln ton węgla, głównie z Rosji, gdzie jest to węgiel zanieczyszczony o niskiej jakości. Skutkuje to dużą ilością dwutlenku węgla emitowaną do środowiska.

To właśnie emisja CO2 do środowiska jest drugą przyczyną, która ma wpływ na wzrost cen prądu w Polsce i innych krajach unijnych. Zgodnie z dyrektywą unijną przedsiębiorstwa muszą płacić za prawo do emisji CO2 do środowiska. Opłaty te wzrastają z roku na rok, co ma na celu zmuszenie członków UE do zmiany polityki energetycznej. W 2020 r. energia ze źródeł odnawialnych powinna stanowić 20% całej wyprodukowanej energii. Dla Polski cel ten został obniżony do 15%. Niestety nie mamy żadnych szans, by to osiągnąć. W ciągu ostatniego roku udział OZE wzrósł zaledwie o 0.4% i wynosi obecnie 11,3%.

Jakie podwyżki prądu czekają nas w 2020 r.?

Niestety bardzo duże. Specjaliści przewidują, że mogą one wynosić od 30-50% dla gospodarstw indywidualnych i małych firm. Tak drastyczne podwyżki to efekt nieuzasadnionego zamrożenia cen prądu w 2019 r. dla tej części odbiorców. Efektem jest konieczność skokowego podniesienia cen prądu w 2020 r. To niestety nie koniec złych wiadomości, gdyż konsumenci muszą liczyć się z dalszym wzrostem cen prądu w kolejnych latach.

Wyższe ceny prądu przełożą się na wzrost cen usług i towarów w sklepach. Przedsiębiorcy muszą podnieść ceny, by produkcja była rentowna. Czy tą tendencję można odwrócić? Tak, ale pod warunkiem zmiany polityki energetycznej i znacznym zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym.

Czym są odnawialne źródła energii (OZE)?

OZE to przede wszystkim źródła naturalne nie powodujące negatywnego wpływu na środowisko, czyli tym samym zmiany klimatyczne. A wręcz przeciwnie, gdyż wzrost udziału OZE zmniejsza udział węgla, więc wpływ na otaczające nas środowisko jest jak najbardziej pozytywny. Drugą bardzo ważną zaletą OZE jest ich niewyczerpany zasób – zużyte do wytworzenia energii bardzo szybko zostają odnowione. Można użyć w tym wypadku stwierdzenia, że zasoby wykorzystywane przez OZE są darmowe – nie płacimy za wiatr, promienie słoneczne, czy wodę.

W tym momencie każdy zada sobie proste pytanie – dlaczego więc rząd nie chce inwestować w OZE? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Decydującymi czynnikami są:

  • wysokie koszty inwestycji na poziomie centralnym,
  • krótkoterminowa polityka,
  • lobby górnicze.

A dlaczego jest tak mało instalacji OZE w Polsce, skoro jest to tak opłacalne? Niska świadomość konsumencka, mała ilość programów dotacyjnych, duże koszty początkowe.

Wybudowanie farmy fotowoltaicznej produkującej energię ze słońca wymaga inwestycji nie tylko w urządzenia, ale także szereg ekspertyz dotyczących oddziaływania urządzeń na najbliższe otoczenie. Początkowe koszty są rzeczywiście bardzo wysokie, ale w perspektywie kilkunastu lat dają możliwość zwrotu kosztów i produkowania energii przyjaznej dla środowiska.

Według prezentowanych oficjalnie danych, inwestycje w fotowoltaikę wzrastają z roku na rok. W 2019 roku fotowoltaika wzrosła trzykrotnie w porównaniu do roku 2018. Ilość MGW w roku 2018 wynosiła 500, a w 2019 roku wzrosła do 1500 MGW, ale głównie dzięki inwestycjom prywatnych przedsiębiorców i gospodarstw domowych. Ich właściciele chcąc zmniejszyć koszty energii elektrycznej zainwestowali własne środki w OZE.

Jak uchronić się przed horrendalnymi cenami prądu?

Niestety mieszkańcy dużych miast w zasadzie nie mają takich możliwości. Ani samorządy, ani spółdzielnie mieszkaniowe na dzień dzisiejszy nie mają praktycznie żadnych alternatyw. W znacznie lepszej sytuacji są przedsiębiorcy i właściciele domów jednorodzinnych. Dla nich rozwiązaniem jest fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii z promieni słonecznych za sprawą odpowiednio zaprojektowanej i zamontowanej instalacji fotowoltaicznej.

Jak działają panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne można umieścić praktycznie na każdym dachu. Przekształcają one promienie słoneczne w energię elektryczną zasilającą wszelkie urządzenia działające w domu. Prąd z paneli fotowoltaicznych nie różni się praktycznie niczym pod względem właściwości od prądu dostarczanego przez zakład energetyczny. Różnica polega przede wszystkim na cenie. Prąd z elektrowni jest drogi i będzie jeszcze droższy, natomiast prąd z paneli jest zasadniczo darmowy (płacimy jedynie za dystrybucję). Fakt, że za dobrze zaprojektowany i wykonany system paneli fotowoltaicznych trzeba sporo zapłacić, ale po pierwsze znaczne obniżenie rachunków za prąd powoduje szybką amortyzację inwestycji, po drugie firmy fotowoltaiczne oferują wiele możliwości finansowania, często na bardzo atrakcyjnych warunkach. Można również uzyskać dotację unijną na instalację. Pomimo tego, że programów dotacyjnych jest mało, to ich liczba z roku na rok jednak przybywa.

Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, dobrym ich uzupełnieniem będą kolektory słoneczne, które wytwarzają z energii słonecznej energię cieplną do podgrzewania wody użytkowej.

Większy lub mniejszy wzrost cen prądu w Polsce jest nieunikniony, jednak możemy się przed nim skutecznie bronić. Korzyści będą nie tylko dla budżetu domowego, ale także dla środowiska.

Udostępnij ten artykuł
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Swiateczna promocja od OZE-BIOMAR - Odbierz 1500 zł w prezencie
Ekologia

Świąteczna promocja na fotowoltaikę

Świąteczna promocja w OZE-Biomar Odbierz 1500 zł w prezencie Świąteczna promocja w OZE-Biomar. Kup fotowoltaikę i odbierz 1500 zł w prezencie! Przygotowaliśmy niezwykłą świąteczną promocję

Fotowoltaika Black Friday
Ekologia

Full Black Friday 2020

Full BLACK FRIDAY w OZE-Biomar Fotowoltaika 1500 zł taniej Black Friday to czas najlepszych promocji w roku. Przygotowaliśmy wyjątkową ofertę instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu